تبلیغات
شـگفتـی های قــرآن - مهجوریت قرآن
 

مهجوریت قرآن

امروزه قرآن حتی در میان مسلمانان مهجور است ؛‌ بعضی توان تلاوت آن را ندارند ،‌ بعضی نمی خوانند و بعضی از اسرار و نكات آن محروم اند و بعضی به آن عمل نمی كنند . این مهجوریت ،‌ شكایت پیامبر اكرم (ص) را در قیامت به دنبال دارد كه می فرماید : پروردگارا همانا قوم من این قرآن را كنار زدند . 1

باید بدانیم كه قرآن ، فقط كتاب تلاوت و تجوید و حفظ و مسابقه و زینت سفره عقد و روی سر مسافر و وسیله سوگند و بر سر قبور خواندن و در مراسم افتتاحیه برای جمع شدن دعوت شدگان و امثال آن نیست . گر چه این امور ،‌ نشانه حضور قرآن در صحنه زندگی مردم و احترام آنان به قرآن و مقدس شمردن آن است و قرآن نیز خود به تلاوت آن دستور داده است و به زیاد خواندن آن توصیه كرده است ؛‌ حتی نگاه به آن را عبادت شمرده و دست بی وضو گذاشتن به آن را تحریم كرده است ، اما تمام این امور عبورگاه است نه توقف گاه .

قرآن مجموعه ای از آیات است و آیه به معنای نشانه است . نشانه برای نشان دادن راه است كه انسان راه را برود ،‌نه آن كه پای نشانه بنشیند . !

آن چه از تلاوت و ترتیل و تجوید مهم تر است ، تدبر و تفكر در آیات برای حركت در مسیر الاهی است . خداوند تدبر در قرآن را لازم شمرده و كسانی را كه اهل تدبر نیستند ،‌توبیخ كرده است : «‌ أفلا یتدبرون القرآن ام علی قلوب اقفالها » 2  آیا بر دل ها قفل خورده است كه در قرآن تدبر نمی كنند ؟

دستور تدبر برای همه عنصرها و نسل ها است تا كسی گگمان نكند همه نكات قرآن را پیشینیان فهمیده اند و دیگر جایی برای تدبر و تأمل نیست . قرآن باید محور عقیده و عمل و اخلاق و سیاست و اقتصاد و جنگ و صلح و قانون و روابط ما باشد .  قرآن را باید همانند نماز به پا داشت . خداوند درباره اهل كتاب می فرماید :‌

1- فرقان (25)‌ : 22

2- محمد (47) : 24

اگر آنان تورات و انجیل و آن چه را كه به سوی آنان نازل گردیده ،‌به پا دارند ،‌ از هر سو نعمت ها بر آنان سرازیز می شود .  3

با ین كه قرآن نا اهلان را به حیوان و جماد تشبیه كرده و كلماتی نظیر «كمثل الحمار» 4، «كمثل الكلب »5

«‌كالانعام »6  و « كالحجاره»7  درباره آنان به كار برده است ؛‌ ولی درباره كسانی كه كتاب آسمانی را به پا نمی دارند ،‌می فرماید :‌«‌یا اهل الكتاب لستم علی شی ء حتی تقیموا التوراه ... »‌8 ؛ ای اهل كتاب ،‌ هیچ و پوچید مگر آن كه كتاب آسمانی را به پا دارید .

راستی آیا ما قرآن را به پا داشته ایم ؟ آیا راه و روش زندگی ما بر اساس قرآن است ؟ كدام فرزند را سراغ دارید كه وصیت نامه پدرش را نخوانده باشد ؟ چرا ما توصیه های خالقمان را نمی خوانیم و در آن تأمل نمی كنیم ؟

------------------------------------------------------------------------------------

3- مائده (‌5)‌ :‌66                           4- جمعه (62)‌ :‌ 5

5- اعراف (7)‌ : 176                     6- اعراف (7)‌ :‌ 179

7- بقره (2)‌: 74 .                          8- مائده (5)‌ : 68شـگفتـی های قــرآن
* آدمها چه راحت با جابجایی یک نقطه از خدا ، جدا میشوند*
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : امیر صدرراد
موضوعات
نویسندگان
نظرسنجی
از این وبلاگ چقدر رضایت دارید؟
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :