تبلیغات
شـگفتـی های قــرآن - اهمیت قــرآن
 
چهارشنبه 10 اردیبهشت 1393 :: نویسنده : امیر صدرراد

اهمیت قرآن :

وَنُنَزِّلُ  مِنَ القُراانِ ما هُوَ شِفاءً وَ رَحمَتهً لِلمُومِنینَ  «82 / اسرا »

و نازل کردیم در قرآن آنچه که شفا و رحمت است برای مومنین .

امام سجاد (ع) می فرماید : «آیات قرآن گنجینه هستند ، پس هر گاه این گنجینه را گشودی به آن درست نگاه که در آن چیست ؟ »

حضرت علی (ع) می فرماید : « قرآن دریایی است که هر چه از آب آن برود چیزی از آن نمی کاهد .»

قرآن کلام الهی است و عهد خدا با بندگانش «امام صادق (ع) »

[قرآن ] امام و رهبر است برای پیروانش . « امام علی (ع) »

هدایت ایمان آورندگان به بهشت است . « رسول اکرم (ص) »

روشنایی قلب انسان است . «امام علی (ع) »

بهار دل ها و بهترین گفتار است . «امام علی (ع) »

حفظ وجاودانگی قرآن کریم فقط از آن جهت نیست که جملات و کلمات آن در کتاب ها ثبت و نگهداری شده است و یا تلاوت می شود ، بلکه جاودانگی این کتاب مقدس به خاطر شکوه و عظمت و بزرگی است که علی رغم موانعی که دشمنان اسلام ایجاد کرده  و می کنند پرتو هدایت آن در سراسر جهان در حال گسترش است .

مسلمانان ازهمان زمان ظهور اسلام که با تابش نور قرآن درخشیدن گرفت به این کتاب وابستگی و دلبستگی یافتند و در تمام جنبه های قرآن به آن توجه نمودند .

شرایط آشنایی با قرآن :

فهم قرآن مراتبی دارد ، هر قدر مرتبه فهم بالاتر باشد تدبر بیشتر و بهتر انجام خواهد گرفت و شرایط بیشتری برای درک صحیح و همه جانبه از قرآن لازم است از جمله :

-         آشنایی به زبان عربی « 3/ زخرف » و « 44 / فصلت »

-         آشنایی با تاریخ اسلام « تاریخ 33 سال رسالت رسول اکرم (ص) که با وحی همراه بود »

-         دانستن شأن نزول آیات

-         آشنایی با سنت رسول اکرم (ص) و سیره ائمه اطهار (ع) «44 / نحل »

-         به دست آوردن روش صحیح برای آشنایی و تفسیر و تدبر در قرآن « به کمک خود قرآن و روایات »

-         آشنایی با زبان قرآن « 29 / ص»

-         تزکیه

نزول قرآن :

قرآن کریم کتاب مقدس مسلمانان دو بار نازل شده است : یکی نزول یکباره قرآن که در ماه مبارک رمضان و «لیله القدر » بر قلب مبارک پیامبر اسلام (ص) نازل شده است . و بار دیگر در طول مدت پیامبری حضرت محمد (ص) در مدت 23 سال و به طور تدریجی نازل شده است .

جمع آوری قرآن :

قرآن کریم به تدریججج در طول 23 سال بر پیامبر گرامی اسلام (ص) نازل گردیده است . این آیات به وسیله نویسندگان وحی بر روی قطعات پراکنده پوست و استخوان حیولنات و ... ثبت می گشت .

در نتیجه در طول مدت نزول این قطعات از ترتیب خاصی برخوردار نبود و پس از رحلت پیامبر (ص) به دست اصحاب آن حضرت جمع آوری گردید . در این که جمع آوری آیات و سوره های قرآن به ترتیب کنونی ، آیا درزمان پیامبر (ص) و به دستور آن حضرت بوده یا نه ، بین دانشمندان و مفسرین شیعه و سنی ، اختلاف نظر وجود دارد و آنچه به صورت فشرده می توان در این جا مطرح کرد این است که :

1-    قرآنی که هم اکنون در دست مسلمانان است بدون هیچ گونه تردیدی همان کتابی است که بر پیامبر نازل شده و بطور مسلم کم و زیاد نشده و از بین نرفته است .

2-    قرآن مجید هرگز دستخوش تحریف نگشته و نخواهد گشت و بدون شک آنچه در آن است سخن خداوند جهان می باشد .

3-    ترتیب سوره های قرآنی به ترکیب کنونی با اشراف و نظارت اصحاب پیامبر گرامی (ص) صورت گرفته است .

4-    در ترکیب آیات به صورتی که الآن در قرآنها است بدون هیچ گونه شک و تردید اکثر سوره های قرآن پیش از رحلت حضرت رسول (ص) در بین مسلمانان دایر و معروف بوده است .

5-    همگام با نزول تدریجی قرآن ، مسلمانان با رغبت و علاقه شدید آیات جذاب و دلنشین آن را سریعاً فرا می گرفتند و به قرائتو تبلیغ آن می پرداختند و بعضی از مسلمانان عرب که دارای حافظه قوی بودند آیات را دقیقاً حفظ می کردند و کُتّاب وحی (نویسندگان وحی ) نیز آن را می نوشتند .

6-     قرآن یک بار به وسیله حضرت علی (ع) جمع آوری شد سپس بعد از رحلت پیامبر (ص) در زمان ابوبکر به وسیله صحابه و حافظان قرآن در یک کتاب جمع شد و این کار مدت ها به طول انجامید و بعدها در زمان عثمان به وسیله همان عده از صحابه از روی نسخه اصلی (مُصحف امام ) چند جلد نسخه برداری شد تا قرآن به صورت امروزی درآمد .

معنای سوره :

کلمه سوره از «سور» گرفته شده و به معنی رفعت و منزلت است .

حصار و دیواره شهر را نیز «سور» می گویند .

«  سوره بخشی از قرآن است و مانند شهری است که حصار و دیواره آن را از قسمت های دیگر جدا می کنند . »

وقتی آیات قرآن تدریجاً بر رسول خدا (ص) نازل می شد ، دستور می دادند درجاهای مخصوص خود و در ضمن سوره ها قرار داده شوند و این دستور طبق وحی دریافتی بود .

علت و مأخذ نامگذاری سوره های قرآن :

تمام سوره های قرآن همزمان با حیات رسول خدا (ص) دارای نام و عنوان بوده اند که از طریق وحی مشخص می گردید .

نامگذاری همه سوره ها به دستور رسول خدا (ص) انجام می گرفت در عین حال نام هر سوره با متن آن مناسبت و بستگی دارد . هر سوره ای نامی دارد و بسیاری از سوره ها هر کدام چند نام دارند که به صورت کامل الفبایی در صفحه 14 کتاب نوشته شده است .

در علّت نامگذاری :

گاهی برای نامگذاری سوره های قرآن از مراحل گوناگون مادّه و انرژی استفاده شده مانند : نور ، دخان ، رعد ، حدید و ...

گاهی به مساکن کوچک و بزرگ از یک اتاق تا کشوری بزرگ مثل : حُجرات ، طور ، بلد ، سبأ ، روم .

گاهی به نام حیوانات مانند : بقره ، نمل ، عنکبوت ، فیل ، عادیات .

موجودات بالاتر از جن و انس و گاه بالاتر و مهمتر ، سوره به نام برگزیده زنان جهان : حضرت مریم و سوره دیگر به نام پدرسیده زنان عالم : حضرت محمد (ص) که معرف بهترین پیامبران و رحمه للعالمین است .

نکته ای که در برگزیدگی و بزرگواری قرآن چشمگیر است این که همیشهه نوع اصلی برای نامگذاری انتخاب شده : « نمل » مورچه ای که با نبی الله حضرت سلیمان (ع) هم سخن می شود و «نحل » که از « کل الثّمرات» فرآورده ای به نام عسل شفابخش و دارای عناصر مفید در اختیار بشریت می گذارد و به همین منوال چون به سوره ه ای می رسد «انسان » نام ، نمونه اعلای انسانیت را برگزیده که چون به افطار نشست و ازسائلی و شب بعد از یتیمی و شب آخر از اسیری فریاد گرسنگی شنید با انکه اطعام کننده از آنها گرسنه تر بود غذایش را به آنها داد . و آن انسان که « لوجه الله » اطعام کرد به اتفاق شیعه و سنی کسی جز علی (ع)  نبود .

فضیلت سوره ها :

در این جا لازم است بدانیم که ثواب ها و فضایل و پاداش های مهمی که برای قرآن یا سوره ها و آیات خاصی نقل شده هرگز مفهومش این نیست که انسان آنها را بخواند و تنها به گردش زبان قناعت کند بلکه خواندن قرآن برای فهمیدن و فهمیدن برای اندیشیدن و اندیشیدن برای عمل است .اتفاقاً هر فضیلتی درباره ی سوره ای یا آیه ای ذکر شده تناسب بسیار زیادی با محتوای آن سوره یا آیه دارد .

مثلاً در فضیلت سوره « نور» می خوانیم که هر کس بر آن مداومت کند خداوند او و فرزندانش را از آلودگی به انحرافات اخلاقی حفظ می کند این به خاطر آن است که محتوای سوره نور دستورهای مهمی در زمینه مبارزه با انحرافات دارد و بدیهی است اگر محتوای این سوره در جامعه یا خانواده ای پیاده شود آلودگی و انحراف نخواهد بود .  درست است که خواندن قرآن به هرحال ثواب دارد ، ولی ثواب اصلی و آثار سازنده هنگامی خواهد بود که مقدمه ای برای اندیشه و عمل وجود داشته باشد .

و اما این کتاب :

کتاب حاضر خوانندگان گرامی را به روشی کاملاً جدید با سوره های قرآن آشنا می سازد و به طور مختصر در شناخت محتوا و مطالب سوره ها و فضایل آنها به شما کمک می رساند .

به طوری که با خواندن هر صفحه می توانید با سیای یکی از سوره های قرآن آشنا شوید و هدف کلی سوره را در یابید .

همچنین تمام 114 سوره در 14 بخش در موضوعات مختلف دسته بندی شده است تا شما بتوانید به اطلاعات قرآنی خود بیفزایید .

در فصلی از کتاب ، فهرست الفبایی سوره ها و شماره ترتیب آنها و جایگاه هر سوره در چزء های قرآن ذکر شده تا دسترسی به سوره آسانترو سریع تر انجام گیرد .

در جدول دیگری اطلاعات سوره شناسی مطرح شده تا سوالاتی که در بعضی زمینه ها برای شما پیش می آید پاسخگو باشد .

همچنین برای هر سوره در صفحه مخصوص آن سوره به استناد از روایات و احادیث مختلف فضایلی ذکر شده است که امید داریم شما دوستان عزیز و رهروان راه قرآن بتوانید بهره کافی و لازم را ببرید .

در تنظیم و تألیف این کتاب از « تفسیر نمونه » ، « قرآن در اسلام » علامه طباطبایی ، « تفسیر مجمع البیان » ، « الاتقان سیوطی »  « تاریخ قرآن دکتر رامیار » و کتاب های حدیث و بعضی تفاسیر دیگر استفاده شده است .

در پایان امیدوارم همه جویندگان راه حق و حقیقت هر چه بیشتر با قرآن آشنا شده ، زندگی خود را بر آن استوار سازند و در سایه قرآن سلامت و خوشبخت و عاقبت به خیر شوند .

 

                                        « وَالعاقِبَهُ لِلمُتَّقین

نوع مطلب : اهمیت قــرآن، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 21 فروردین 1391 05:50 ب.ظ
با سلام وممنون از اینکه اطلاعات قرآنی رو در اختیار مردم قرارمیدهید.. درضمن پایان نامه من در مورد تسبیح موجودات در قرآن وروایات است.درخواستی که ازشماداشتم این است که اگر امکانش هست چند منبع معرفی کنید قطعا از تفاسیر استفاده خواهم کرد..باسپاس
امیر صدررادبا سلام
چشم من دونبالش می گردم بازم سر بزنید شاید چیزی پیدا کردم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شـگفتـی های قــرآن
* آدمها چه راحت با جابجایی یک نقطه از خدا ، جدا میشوند*
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : امیر صدرراد
موضوعات
نویسندگان
نظرسنجی
از این وبلاگ چقدر رضایت دارید؟
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :